Ekonomi

Ömer Koç: Zorunlu olmayan harcamalarınızı erteleyin

Koç Holding, geçtiğimiz günlerde Koç Topluluğu bayilerini bir araya getiren klasik Anadolu Buluşmaları’nın 31’incisini Ankara’da gerçekleştirdi. Nadiren kamuoyuna yaptığı açıklamalar nedeniyle “Koç Holding’in sessiz lideri” olarak anılan Ömer Koç, toplantıda yaptığı konuşmada Türkiye ekonomisine dair beklentileri anlattı.

Toplantıda konuşan Koç, “Harcamalarınıza dikkat etmenizi ve zaruri olmayan harcamalarınızı ertelemenizi tavsiye ederim” dedi ve şunları söyledi:

“3 yıl sonra 100’üncü yılımızı kutlayacağız. Bir asırdır ülkemiz için değer yarattık ve onunla büyüdük. Attığımız her adımda kurtuluş ve kuruluş ruhunu hep koruduk. Bundan sonra da hep birlikte olacağız. Sarsılmaz bir inançla Cumhuriyet değerlerinin savunucusu ve hizmetkarı olmaya devam edeceğiz.” “Sizlerle birlikte daha da çok çalışarak Türkiye’nin ekonomik büyümesine ve sosyal kalkınmasına öncülük etmeye devam edeceğiz.”

‘EKONOMİDE BELİRSİZLİK ALIŞILAŞTI’

HalkTv’nin haberine göre Koç, 2023’ün sonuna yaklaşırken özellikle yakın coğrafyada çatışma ortamının giderek yayıldığını kaydederek, “Batılı hükümetlerin bu duruma sessiz kalmasını şaşkınlık ve dehşetle izliyoruz. Bu vahşi katliamın. Bugün binlerce masum insan bu utanç verici duyarsızlığın bedelini canlarıyla ödüyor. Batı’nın bu ikilisi “Maalesef bu standardın gelecekte hepimizi olumsuz etkileyecek çok ciddi sonuçları olacak.”

Küresel jeopolitik riskler artarken iş dünyasında ekonomik belirsizliklerin artık normal hale geldiğini belirten Koç, 2020 yılından bu yana küresel salgın, Ukrayna’daki savaş ve hayat pahalılığı sorunlarıyla boğuşan dünya ekonomisinin zor durumda olduğunu belirtti. 2023 yılı başında beklenenden daha başarılı.

‘DİKKATLİ OLMAYA DEVAM EDİYORUZ’

Koç, geçen yıl son 40 yılın zirvesine ulaşan küresel enflasyonun 2023’te gerilediğini, büyümenin yüzde 3 gibi makul bir seviyede kalmasının “yumuşak iniş” anlamına geldiğini belirtti. Koç, küresel ekonomiye ilişkin tahminlerinde temkinli olmaya devam ettiklerini kaydetti. Jeopolitik risklere dikkat çeken Ömer Koç, iş dünyasında ekonomik belirsizliklerin artık normal hale geldiğini söyledi.

(EKONOMİK HİZMET)

mengen-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu